تعریف عسل

درباره عسل
بدون دیدگاه

عسل طبیعی

عسل چیست؟

تعریف عسل عبارت است از شهد و قند تراوش شده توسط گیاهان که بوسیله زنبور عسل جمع آوری می کند. تغییر ماهیت و در حجره های شان ذخیره میشود که حاوی حداکثر ۲۰ درصد رطوبت و ۵ درصد قند  معمولی یا ساکاروز باشد.

(عَسَل یا اَنگَبین) همچنین «انگُبین» و «اَنگُوین» مایعی شیرین و گران‌رو است که توسط زنبورعسل و برخی حشرات دیگر تولید می‌شود. زنبورها، عسل را از ترشحات شکری گیاهان و گل‌ها (شهد گلها) یا ترشحات برخی حشرات دیگر مانند عسلک( از راه بالااوری، فعالیت آنزیمی و تبخیر آب تولید می‌کنند ). زنبورها عسل را در ساختارهایی از جنس موم به نام کندو ذخیره می‌کنند. عسلی که توسط زنبورهای عسل تولید می‌شود به دلیل تولید جهانی و تجاری سازی آن، بیشترین شهرت را دارد. عسل از کلونی‌های زنبورهای وحشی یا از کندوهای زنبورهای اهلی جمع‌آوری می‌شود، که به این فعالیت زنبورداری گفته می‌شود.

شیرینی عسل از چیست؟

عسل شیرینی خود را از مونوساکاریدها، فروکتوز و گلوکز بدست می‌آورد. شیرینی نسبی آن در حد ساکاروز است. میزان کالری عسل حدود ۳۲۵ کیلو کالری انرژی در هر ۱۰۰ گرم است. عسل به لحاظ داشتن برخی مواد تخمیری در تبادلات غذایی و کمک به هضم غذا بالاترین مرتبه را در میان غذاها دارد.

عسل به علت اسیدیته خاص، مقدار بسیار اندک آب و وجود هیدروژن پراکسید به سختی فاسد می‌شود. از همین روی نگهداری، انتقال و تجارت آن آسان است. قبل از کریستال سازی شربت نیشکر و تهیه شکر، عسل تنها ماده غذایی بود که جهت شیرین‌کنندگی توسط بشر استفاده می‌شد.

در تعریف عسل باید بگوییم که عسل، با گذشت زمان خودبه خود شکرک می‌زند. این یک فرایند طبیعی است که هیچگونه تأثیری بر روی خواص شیمیایی یا کیفیت آن نمی‌گذارد. برای آب کردن این شکرک می‌توان از آب گرم استفاده کرد ولی باید توجه شود که اگر عسل با دمایی بیش از ۴۰ درجه سلسیوس گرم شود، مواد بیولوژیکی فعال آن از بین خواهد رفت.

Sending
بررسی کاربر
۴ (۱ vote)
,

Related Posts

0 Comments

  1. Pingback: زنبور عسل - عسل برتر اسفند ۲۷, ۱۳۹۸
  2. Pingback: خواص عسل1 - عسل برتر اسفند ۲۹, ۱۳۹۸
  3. Pingback: خواص عسل2 - عسل برتر اسفند ۲۹, ۱۳۹۸
  4. Pingback: مطلب مفید 1 - عسل برتر اسفند ۲۹, ۱۳۹۸

دیدگاه خود را بنویسید

فهرست