زنبور عسل

زنبور عسل

زنبور عسل در دیدگاه اینیشتین چگونه بود؟ آلبرت اینشتین فیزیک‌دان مشهور آلمانی سال‌ها قبل پیش‌بینی کرده بود که از زمان مرگ زنبورها، انسان چهار سال‌واندی فرصت حیات روی کره خاکی خواهد داشت.

زنبور عسل یکی از مفیدترین و شگفت انگیزترین مخلوقات خداوند است که بدون آن زندگی بر روی کره زمین اگر غیر ممکن نشود، بسیار مشقت بار و هولناک میشود.

خاصیت اصلی زنبورعسل برای انسان وکل طبیعت

قابلیت منحصر به فرد این حشره در گرده افشانی بسیاری از گیاهان گلدار است که تقریبا دو برابر مجموع سایر حشرات گرده افشان است. به عبارت دیگر اگر گرده افشانی صورت نگیرد نه تنها انسانها و حیوانات نمیتوانند از محصولات گیاهی تغذیه کنند بلکه نسل تمام گیاهان و متعاقبا تمام حیوانات ازبین میرود.

زنبور عسل با تمام کوچکی اش دو معده دارد

شهد گلهای مکیده شده وارد معده اول می شود که بوسیله دریچه ای به معده دوم مربوط است. معده دوم عملیات گوارشی را انجام می دهد.

معده اول را کیسه عسلی یا چینه دان می گویند. کلیه مراحل تبدیل شهد به عسل در این معده انجام می گیرد. عسل رسیده و آماده شده از طریق خرطوم زنبور به سلولهای مومی شکل ریخته می شود. کیسه عسلی به وسیله دریچه ای به معده دوم ( معده اصلی ) منتهی می شود. در صورت لزوم جهت تغذیه خویش با اندک فشار بوسیله ماهیچه های اطرافش دریچه را باز می کند. از این طریق عسل مورد نیاز زنبور وارد معده اصلی شده و صرف تغذیه آن می شود. سایر عملیات از جمله گوارش و دفع مدفوع مربوط به این معده می باشد.

عسل، مدفوع یا فضولات زنبور عسل نیست

بعضی از افراد فکر می کنند که عسل، مدفوع یا فضولات زنبور است در صورتیکه کاملا اشتباه است. مدفوع زنبور ماده ای است آجری رنگ تا قهوه ای که عموما خارج از کندو دفع می شود و به هیچ وجه قابل استفاده نمی باشد در صورتیکه عسل محصول داخلی کندو و یک ماده غذایی بوده و با مدفوع زنبور قابل مقایسه نیست. بنابراین عسل نه تنها مدفوع زنبور نیست بلکه هیچ رابطه ای بین عسل و مدفوع زنبور وجود ندارد.

به هر حال باید دانست که عسل ماده حیات بخشی است که از مواد بی شمار زنده گل و گیاه ترکیب یافته است نه از فضولات گل یا زنبور .

تمام پرندگان و حشرات شب را به استراحت میپردازند، جز زنبور عسل که شب ها را بیش از روزها به کار و تلاش می گذرانند.

دقیقا مطیع نظام اجتماعی و رهبری خود است و کاملا فرمانبرداری و پیروی میکند.

شب و روز در تلاش و خدمت به جامعه خویش و بشریت و کل موجودات است.

همه فعالیتش پر خیر و پر برکت است، از نوشش گرفته تا نیشش.

یک کندوی زنبور عسل برای جمع آوری  یک کیلوگرم عسل مسافتی معادل با ۳ برابر دور کره زمین را طی می کند. یک زنبورعسل می تواند به طور پیوسته شش مایل مسافت را با سرعت ۱۵ مایل در ساعت طی کند. و در طول عمر خود حدود ۱ قاشق چایخوری عسل تولید می کند.

وحی به زنبور عسل

خداوند از بین انسانها به کسانی که شایستگی لازم را داشتند عنایت فرموده و وحی فرستاد و بعضی دستورات الهی را به ایشان الهام کرد تا دیگران را به راه سعادت و خوشبختی رهنمون سازد، و از بین حیوانات به زنبور عسل وحی فرستاد که راههایی را که پروردگارت نشان داده، فرمانبرانه برو.

وَ أَوْحی‏ رَبُّکَ إِلَی النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذی مِنَ الْجِبالِ بُیُوتاً وَ مِنَ الشَّجَرِ وَ مِمَّا یَعْرِشُونَ

 و پروردگار تو به زنبور وحی [ الهام غریزی ] کرد که ازکوه ها و از درختان و از آنچه داربست [ و چفته سازی ] می کنند، خانه هایی برای خود درست کن

ثُمَّ کُلی‏ مِنْ کُلِّ الثَّمَراتِ فَاسْلُکی‏ سُبُلَ رَبِّکِ ذُلُلاً یَخْرُجُ مِنْ بُطُونِها شَرابٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوانُهُ فیهِ شِفاءٌ لِلنَّاسِ إِنَّ فی‏ ذلِکَ لَآیَهً لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ سپس از همه میوه ها بخور ، و راههای پروردگارت را فرمانبردارانه ، بپوی. [ آن گاه ] از درون [ شکم ] آن ، شهدی که به رنگهای گوناگون است بیرون می آید. در آن ، برای مردم درمانی است. راستی در این [ زندگی زنبوران ] برای مردمی که تفکر می کنند نشانه [ قدرت الهی ] است.

Sending
بررسی کاربر
۵ (۲ votes)
, , , ,

Related Posts

دیدگاه خود را بنویسید

فهرست